A Bezzeganya már régóta ajánlja a Tanárblogot,  mint tanárnak-szülőnek-tanulónak hasznos helyet, ahol oktatási segédanyagokat, tanulásban, szemléltetésben, gyakorlásban jól használható informatikai alkalmazásokat lehet találni, emellett még számos olyan kérdés-és problémafelvetést, ami valóban aktuális a mai oktatásban, itthon és világszerte.

Az oldal sajnos jónéhány hétig volt elérhetetlen (ma már vidáman böngészhetjük új arculatával, és rendszeresen frissül is), de régi anyagaikat azóta valamivel nehezebb keresni egyelőre, ezért arra kértem a Tanárblogosokat, időről időre ajánljanak nekem egy-egy cikket (nem feltétlenül mindig a legfrissebbet), amely az itt jelen lévő szülők, gyerekek, esetleg gyakorló tanárok számára lehet hasznos a legkülönfélébb témákban, legyen az matek, testnevelés, számítástechnika vagy irodalomtörténet.

Ebben a rövid posztban a Tanárblog és a Bezzeg a nemrég elindult, Videótanár című oldalt  ajánlja, amelyre bármely gyakorló tanár tölthet fel oktató-szemléltető videókat, főleg az általános iskolai "hivatalos" tananyag keretein belül.  

Természetesen ki is próbáltuk az oldalt, a tízévesnek az Informatika tantárgy képszerkesztést bemutató videója  keltette fel az érdeklődését. A film végigvezet a GIMP alkalmazás számos funkcióján (egy tízévesnek is elsőre megérthető módon megmutatva ezeket), segítségével fotót retusálhatunk, festménnyé alakíthatjuk a képet, vagy  művészi/vicces feliratokkal láthatjuk el.  De a témakörön belül van multimédiás bemutató készítésére vagy mozgóképes animációra is oktatóanyag, irodalomból választhatjuk mondjuk a János vitézt, a népmesét, vagy itt van a sokak által unt vagy rettegett fizikából az energiamegmaradás törvénye is, hátha így jobban megérti a büdös kölök.

A videók minimum 5, maximum 15 perc hosszúak, egy jó (és gyorsan feltöltött-megosztott) oktatóvideóért akár pénzt is kaphat a készítője.  Ha adott témában a  beérkezett mű az adott tananyag esetében az első, akkor a díja bruttó 15.000,- forint, ha a második-harmadik-vagy negyedik akkor bruttó 5.000,- forint. Számos témában éltek már a lehetőséggel, szinte minden tantárgyból töltöttek fel videót, oktatóanyagot.

Jelenleg 3 önálló pályázat is fut, tanároknak és diákoknak is lehetőséget nyújtva:

  • Oktatóvideó-készítés, az általános iskola 5-8. osztályos tananyagainak feldolgozása
  • Ki a legjobb tanár? – az Oktatóvideó-készítés pályázatra beérkezett kisfilmek közül a látogatók Like gomb használatával szavazzák meg kinek a műve a legjobb az egyes tantárgyakban.
  • „Így taníttok ti – játék az iskolában” – kreatív kisfilmkészítő pályázat tanulók számára.

A beérkezett pályaművekre folyamatosan lehet szavazni is (ezért érdemes mielőbb beküldeni a pályaműveket), a szavazás lezárása 2014. február 28., 24 óra. A hivatalos beküldési határidők „Oktatóvideó készítés” esetében 2014. február 28., „Ki a legjobb tanár?” és „Így taníttok ti – játék az iskolában”: 2014. május 31.

A készítőknek a célja az volt, hogy egyrészt segítséget nyújtsanak azoknak a gyerekeknek, akik mondjuk influenza miatt otthon maradtak aznap, esetleg a zúristennek se értik, ahogy a saját tanáruk magyarázta (akár a rossz módszertan, akár intenzív órai másrafigyelés miatt). De módszertani tippeket, segédletet is adhatnak ezek a filmecskék (legalábbis a legjobbak) más tanároknak vagy tanárjelölteknek, akik szintén hasznosnak találhatják, ha virtuálisan „beülhetnek” egy kolléga órájára. A videókat szakmai zsűri ellenőrzi, tehát bizonyos színvonal alatt nem engednek fel oktatóanyagokat. A gyerekek többsége értékeli a multimédiás, szemléltető oktatást, próbálgassátok bátran!

 

Vakmacska

További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?