Hiánypótló és igazán kitűnő gyerekkönyv-és gyerekprogram-ajánlót hozott össze eheti számában a Magyar Narancs. Legszívesebben azt mondanám, mindenki rohanjon az újságoshoz és vegye meg izibe, ha semmi mást nem olvas belőle, akkor is megéri – még szerdáig-csütörtökig el lehet csípni egy-egy példányt az újságosnál. Belinkelni ugyanis nem tudom, csak előfizetők számára elérhető online, a terjedelme meg messze meghaladja egy poszt kereteit, úgyhogy csak csemegézni tudok belőle, mivel több olyan témával is foglalkozik, amivel kevesen – például a tizenéveseknek szánt könyvekkel, vagy az interaktív, suliba bevitt színházi előadásokkal. Tartalomjegyzéket amúgy az itt található lista végén lehet látni róla. Aki szeretne a fa alá gyerekkönyvet rakni, vagy adventi időszakban színházba, kultúrműsorra vinni a gyereket, mindenképp lapozzon bele.

A lap minden évben összeállít egy tizenegyest a szerintük legjobbnak ítélt, az elmúlt évben magyarul megjelent, külföldi gyerek-és ifjúsági könyvekről.  Az idei listára a következő művek kerültek fel:

Matthew Dicks: Egy képzeletbeli barát naplója (Kolibri) (10-14 éveseknek)

Werner Holzwarth-Wolf Erlbruch: Mese a vakondról, aki tudni akarta, ki csinált a fejére (Pagony) (egész kicsiknek, olvasni nem tudóknak is)

John Green: Csillagainkban a hiba (Gabo) ( ifjúsági, 14-15 éven felülieknek)

Szergej Szedov: Anyukamesék (Vivandra) (kisiskolásoknak, kifordított nép-és egyéb mesék)

Patrick Neww-Siobhan Dowd: Szólít a szörny (Vivandra) (14 éven felülieknek, a Csillagainkban a hiba c. könyvhöz hasonlóan súlyos téma)

Lois Lowry: A fiú (Animus) (Az emlékek őre tetralógia darabja, 12-17 éves kamaszoknak)

Stephen Chbosky: Egy különc srác feljegyzései (Kolibri) (kamaszoknak, afféle modern Zabhegyező, a belőle készült filmet viszont nem nagyon ajánlják)

Otfried Preuβler: Torzonborz, a rabló (Kolibri) (kicsiknek, az eredendően német könyv egyik szereplője Vitéz László, aki azonban nem nagyon hasonlít Kemény Henrik hősére)

Daniel Pinkwater: A titokzatos gyíkzenekar története (Európa) (kamaszoknak, az ítészeket talán ez a könyv osztotta meg a legjobban, eredetileg 1976-ban adták ki először)

Magyar könyvekről is esik szó a mellékletben bőven: van ismertető Darvasi László új könyvéről, amelyet a hétvégén mutattak be "élőben" is (A 3 emeletes mesekönyv, Magvető), amelynek kapcsán felmerült, miért nem kérdezi meg senki soha, hova lett Piroska nagymamája. De írnak az eddig leginkább felnőtt költőként ismert Sopotnik Zoltán gyerekkönyvéről is (Fahéjas kert).  A böhömbálnák Finy Petra és Rófusz Kinga Szívmadár (Vivandra kiadó) c.. könyvében szerepelnek a többi létező és kitalált tengeri állattal együtt, ahol hét "szerelmes" mesét lehet olvasni róluk felnőttnek is értékelhető illusztrációkkal.  Méhes Károly bemutatott új  könyvében (Mindig ez a Kitkat!) pedig a címben is említett Kitkat nem csokiszelet, hanem kislány.

Kamaszoknak, iskolásoknak is került hazai és külföldi újdonság, igen-igen eltérő témákkal és nyelvezettel. Egymás mellett csücsül a könyvkritika két nagyon eltérő könyvről:  HVG kiadó által megjelentetett Ide a pénzt! c. könyvéről (Alvin Hall a szerző, főleg felsősöknek és középiskolásoknak ajánlják) hiánypótlóan érthető nyelven, sőt érdekesen kínál kamaszoknak pénzügyi ismereteket: kereslet-kínálat, marketing és tőzsde, képregények, sztorik és humor kíséretében, miközben Gévai Csilla új regénye (Lídia, 16, Pagony kiadó) egy tizenhat éves lány naplója, aki a 80 éve halott festőzseni Gulácsy iránt érez romantikus szerelmet, de saját dédapjához is időutazásra indul  (korábbi, környezetvédelmi tárgyú ismeretterjesztőjét, a Nagyon Zöld Könyvet a Bezzeganyán is ajánlottuk).

A kulturális programajánló egy része azóta már okafogyottá vált (november 29 és december 1 közt, így jár, aki négy napig kotlik egy cikkszemlén...), de így is maradt bőven megnézni való, már ha túllendül az ember azon a dilemmán, hogy lehet eljutni mondjuk egy kisiskolásoknak szánt darabra délelőtt 11-kor kedden, hacsak a tanító néni el nem cipeli az egész osztályt, esetleg kollektívan beteget jelentünk: szülő a munkahelyén, gyerek az iskolában. Az itt ajánlottakból szemezgetek szubjektíve pár érdekes, általam eddig nem ismert előadást-egyebet Budapestről és vidékről.

Mirr-Murr,  a kandúr, Tatabánya, Jászai Mari Színház, december 2. és 3. 14.30 -ez elsőnek került ide, mivel az eredetit épp most bambulja a hátam mögött a kiskorú. Rendezte Juhász Róza, Sáry László zenéjével.

Arany Lille, Budapest, Bethlen téri Színház, VII. Bethlen Gábor tér 3. 10.00 és december 15.  - lappföldi-számi mese, zenével, ritmussal, tánccal. Az előadás egy hatalmas libikókán játszódik a holdban élő boszorkány szereplésével.

Holle anyó, Nemzeti Táncszínház, Budapest, I. Színház u. 1-3., 10.30, 15.00, december 6. és 7.-én is - azt hiszem, a mesét nem kell nagyon bemutatni senkinek.

Macska voltam Londonban, Kolibri színház, Bp. Jókai tér 10. december 5. 15.00 és december 6. 10.00 - Paul Gallico Jennie, te drága c. regényéből Novák János rendezésében-zenéjével, 7-10 éveseknek

Rácalmási Töknapok a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban - Budapest, Vajdahunyadvár, december 6-8. - tökmustra, játszóház és kézművesség

Sziget-kék, Kultea, Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari múzeum, Bp. III. Korona tér 1. , december 7. 18.00 és december 8. - Szabó Magda állatos klasszikusa nemcsak nekem volt kedvencem, de most már a Nagynak is. 

Jégvirág, Bethlen téri Színház, VII. Bethlen Gábor tér 3. december 8. 10.00 - Tárnok Marica és SZ. Nagy Mária bábművészek tárgyjátékos animációja három év felettieknek

Utazz és nyomozz Ruminivel! - Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest, V. Károlyi M. u. 16. december 14. 10.30 - könyvbemutató, felolvasás, vásár és akadályverseny Berg Judit új könyve kapcsán.

A mesékben, mesemondásban rejlő ünnepek, december 8. 18.30  Budapest, A38 - Boldizsár Ildikó meseterapeuta előadása, elsősorban felnőtteknek.

És akinek ez még nem elég, írnak a külföldön nagy vihart kavart transzszexuális gyerekhősökről (filmen és könyvben), emellett érdemes elolvasni az interjút a Radnóti vezető magyartanárával, aki beszél a már megint átírt és visszarendezett tananyagokról, a gyerekek (és felnőttek) olvasási szokásairól, arról, hogy a klasszikus kötelezők nagy része "fiúregény" amit elég sok lány kifogásol, illetve hogy mit kéne kezdeni a kortárs irodalommal vagy akár a lektűrrel a tanórán. De én ajánlanám a kortárs színházi társulatok iskolai-osztálytermi előadásait  támogató programról szóló cikket is, ami azzal zárul: "a tanárok elmondták, hogy a gyerekek érdeklődőbbek lettek Shakespeare iránt a Krétakör hamlet.ws-e után, mert az előadás után leesett az álluk: ezt így is lehet?"

Vakmacska

További terhességgel, szüléssel és gyermekneveléssel kapcsolatos tartalmakat olvashatsz a Bezzeganya Facebook oldalán. Tetszik?