Folytatjuk karácsonyi könyvajánlónkat, melyben kicsiknek való minikönyvtárat mutatunk be, az új hercegnőkön kívül megismerhetjük Szutyoksárit, a legcsinosabb óriást, Geronimóval a Fantázia Birodalmába utazhatunk, és talán a rosszul evő gyerekeknek is megjön az étvágyuk a gyerekszakácskönyv nézegetésekor.

Kincses könyvtár – Állatok

Valóban könyvtárat tartunk kezünkben: a színes, kemény, fogantyúval felszerelt dobozban ugyanis nyolc minikönyv található „állat” témakörben. A doboz átlátszó fóliabetétes oldalán keresztül a könyvderekak olvashatók, tehát nem kell felnyitni a mágneses fedlapot, hogy megtudjuk, mit rejt a kis könyvtár. A sorozat tegjai: Állatkölykök, Vízkedvelő állatok, Állathangok, Jellegzetes mintázatok, Apró állatok, A tanya állatai, Jellegzetes színek, Madarak.

A piciny, mindössze 9x9 centis, keménylapos könyvecske minden oldalán egy-egy fotó és megnevezése látható. Egy-egy könyvben tíz oldal van. 0-3 éves kor között ajánlott, mert kis kezükkel könnyen tudják lapozni, fogni a mini könyveket, és a kabátzsebbe is elfér. Ha anya rendesen elpakolja a hordozható dobozkönyvtárba a sorozat részeit, akkor azon sem kell aggódnia, hogy elvesznek. A Kincses könyvtár sorozatban kapható még: Járművek és Első szavak összeállítás is.

Alexandra, 2011. 2999 Ft

Philippe Lechermeier, Rébecca Dautremer: Nevenincs és sosemvolt hercegnők

Ez a könyv idén a kedvencem. Amellett, hogy gyönyörű a külseje és csodálatosak az illusztrációk, ínyemre való a humora és a nyelvezete is. A könyvben ismeretlen hercegnőket mutatnak be a világ minden tájáról. De nem csak hercegnőkkel ismerkedhetünk meg, különleges világukba is betekintést nyerhetünk. Megtanulhatjuk például legyezőnyelven, hogy „Megint felszedtem egy kilót!” vagy hogy „Leadtam 30 dekát!” És abban a pillanatban, ahogy némi felnőtt humort fedezünk fel a könyvben, előbújik belőlünk a kislány, aki rajongani kezd az ismeretlen királylányokért. Akiket hamarosan névről ismer.

Megtudhatjuk például, hogy Cigánka More hercegnő ló húzta lakókocsiban él, Dzsungella leopárdbőr ruhát visel, Peloponnészoszi Drabália pedig bankettről bankettre jár, hogy kétpofára zabáljon. A könyv végén királylányokhoz való gyakorlati útmutató is olvasható, amely segít megkülönböztetni egy hercegnőt egy csalótól (egy igazi hercegnő sosem visel zoknit, még tél derekán sem), megmutatja, hogyan kell felébreszteni egy alvó hercegnőt (vödör víz), és kiderül, hogy lehetetlen elhallgattatni őket.

És ha még nem lenne elég a poénokból, hercegnős (ál)közmondásokkal is szórakoztathatjuk magunkat. „Ajándék hercegnek ne nézd a fogát.” – nyugat-afrikai közmondás. „Egy hercegnő csinál nyarat.” – görög közmondás. „Nem lobog a hercegnő haja, ha nem fújja a herceg.” – ostoba közmondás.  (Csak aztán el ne felejtsük visszaadni a gyereknek a könyvet.)

Scolar, 2011. 4950 Ft

Annie M.G. Schmidt-Fiep Westendorf: Szutyoksári

A könyv elejére a talán Spektrumon látott sorozat figyelmeztetését kéne írni: „Kérem, ne próbálják ki ezeket otthon!” Habár tartok tőle, hogy valamivel kevésbé extrém formában, de elég sok gyerek próbálja ki a könyv ifjú hősnőjének „először jó ötletnek tűnt” típusú rémes cselekedeteit.

Létezik egy bizonyos fajta gyerekhumor, ami kb. 5 és 11 éves kor közt működik, a gyerekek megszakadnak a röhögéstől tőle, te, mint felnőtt viszont nem is tartod feltétlenül viccesnek, ezért a falra mászol, mikor nyolcadszor kell felolvasnod, mi történt, mikor Szutyoksári mindenkit sorban egymás után beterített paradicsomlevessel, vagy a fél várost elöntötte a hab, mert Sári nem látta a habtól, hol kéne elzárni a csapot. A mókás rajzokkal tömött könyv ugyanis végig efféle helyzetkomikumokra épít, amin a gyerekek többsége nagyszerűen fog mulatni, te pedig rettegsz, hogy melyikhez kapott kedvet a csemete, hogy otthon is kipróbálja. Természetesen a Nagy vihogott nagyokat Szutyoksári kalandjain, hajlandó volt tök egyedül elolvasni rövid időn belül a könyvet, ez mindig nagy dicséret.

Pagony Kiadó, 2690 Ft

Varázstányér

Ezt a könyvet gasztrokölyköknek ajánljuk, akik imádnak velünk pepecselni a konyhában. Lépésről lépésre követhető instrukciók alapján maguk is elkészíthetik az egyszerűbb ételeket – csak egy kicsit másképp tálalva. A könyvben sok egészséges kaja is szerepel: friss zöldségekből is gyümölcsökből csinálhat a gyerek több mint százféle állat- és egyéb figurákat, tányérképeket: almafát, bohócot, hangyát, helikoptert, macskát, madarat hernyóval, Mikulást, szánkót, szellemet, pingvint, szúnyogot, stb.

A rosszul evő gyerekek szüleinek is jó a könyv, mert könnyebb rávenni a kicsiket az egészséges ételek fogyasztására, ha nekik is vonzó módon tálaljuk. Egy kis közös „főzőcskézés” pedig mindenkinek hasznára válik. (Leginkább anyának jó, amikor a művelet után nekiáll elpakolni a konyhát.) Aki viszont nem szereti, ha a gyerek játszik az étellel, ne vegye meg ezt a könyvet neki.

Alexandra, 2010. 2499 Ft

Julia Donaldson-Axel Scheffler : A legcsinosabb óriás

Ma is emlékszem, gyerekkoromban mennyire utáltam Oscar Wilde klasszikusát, a Boldog herceget. Még mindig érezhető viszolygás fog el, ha rágondolok, és ez a könyv valahogyan ennek a történetnek a vázára épül, de talán a főhős vidám-nagylelkű-könnyed hozzáállása, talán a szépséges rajzok, talán a vidámra hangszerelt versezetek miatt mégsem viszolyogtam egy cseppet sem, míg elolvastuk. Gyuri, az óriás mindig ócska ruhákban jár, míg egyszer el nem határozza magát, hogy szépen felöltözik a boltban. Meg is veszi a szépséges új ruhát-cipőt, ám nem sokáig hordja – cipőjébe hajléktalan kisegerek költöznek, zoknijából hálózsák lesz a vacogó rókának, és hasonlóképp ad túl nyakkendőjén, miegyebén is. Majd visszaballagna a boltba új holmikért, ám a bolt bezárt – szomorúan üldögélne, ha egy csomagon nem akadna meg a tekintete. Na mi van benne? Hát Gyuri régi ruhái, amiket boldogan hord ezután tovább….

A könyvön összeborult a család, a Kicsi a kisméretű formátumot és a színes rajzokat értékelte, a Nagynak tetszettek a versek és a figurák, sőt, még a família legszigorúbb könyvítésze, gyermekeim apja is elégedetten forgatta – dicséret a kivitelezőknek a kiváló papír-és nyomdai minőségért is.

Pagony kiadó, 1850 Ft, a remek fordításért Papp Gábor Zsigmondot illeti dicséret

Geronimo Stilton: A szeretet ereje (Harmadik utazás a Fantázia Birodalmába)

Karácsonyra remek ajándék lehet ez a könyv a Geronimo-rajongóknak, hiszen témája a szeretet. Harmadik alkalommal juthatnak el a kis olvasók a Fantázia Birodalmába, ahol ezúttal a tündérek királynőjét, Floriannát kell megmenteni, hogy újra béke legyen a Fantázia Birodalmában. A Szivárványsárkány hátán át kell kelni a Rémálmok Birodalmán, meg kell küzdeni a trollokkal, le kell győzni Sztriát, és ki kell oltani a Hamuhányó vulkánt. A vastag, illusztrációkban gazdag könyv végén térképek is találhatók, és egy csomó játék. A törpék, az elfek, az óriás, Alys és az ezüstsárkány, Csizmás kandúr, a tündérek külön fejezetben adnak ötleteket: különböző szórakoztató feladatokat, teszteket, játékokat és recepteket osztanak meg, Csizmás kandúr még táncolni is tanítja az olvasókat. A sorozat előző két része A fantázia birodalma és A boldogság titka. 7-10 éveseknek ajánlott.

Alexandra, 2011. 3999 Ft

Vakmacska, Tünde