Nincs meg régi melód, de mennél már dolgozni, gyes mellől vagy utána? Ne feledd a Start Bónusz kártyát kiváltani, ha jót akarsz a leendő foglalkoztatónak (és közvetve magadnak) - ha meg feledted egy korábbi melónál, még akkor is lehet, hogy jár neked.

A korábban munkavállalást segítő Start Extra és Start Plusz kártyákat ez év elejétől már nem lehet igényelni, megjelent ugyanakkor a Start Bónusz kártya, amit a legalább 3 hónapig álláskeresőként folyamatosan nyilvántartott munkanélküliek, illetve a gyermekgondozási szabadságról, ápolási díjról visszatérők igényelhetnek az adóhivatal ügyfélszolgálatain, postán, vagy elektronikus (ügyfélkapu) úton.

Jelentős járulékkedvezmény a foglalkoztatónak

Az ilyen kártyával foglalkoztatottak után járulékkedvezmény jár - a kedvezmény mértéke a bruttó munkabér (de legfeljebb a minimálbér kétszerese) 27 százaléka, tehát a TB-járulékot felváltó szociális hozzájárulási adó mértéke, egy évig, ha a foglalkoztatás időtartama a harminc napot meghaladja, és a napi munkaidő legalább 4 óra. A kedvezmény a nettó béren legfeljebb akkor észrevehető, ha a foglalkoztató teljesköltség alapon számol, és mivel a járulékai kisebbek, többet tud áldozni nettó bérre, a többségnél azonban úgy gondolkodnak, hogy két egyforma jelölt közül mi vagyunk az olcsóbbak, tehát minket választ - a mi fizunkon azonban semmiféle többlet nem fog látszani a kedvezményből kifolyólag.

A kártya igényelhető, ha a kismama vagy hozzátartozóját ápoló a gyes, a gyed, a gyet, illetve az ápolási díj megszűnését követő egy éven (365 napon) belül kíván munkaviszonyt létesíteni. A gyermeket nevelők korábban is kiválthatják, ha gyes mellett dolgoznának (ha gyermekük egyéves már elmúlt), esetleg előnyösebb a gyes vagy gyed helyett a 8 órás munka számukra, ezért a juttatásról lemondva a munkaviszonyt választják. Üröm az örömben, hogyha régi foglalkoztatójuk veszi vissza őket, akkor egyelőre nincs járulékkedvezmény - a kormány új munkahelyvédelmi tervei közt szerepel ugyan ez is, de legkorábban jövő év elejétől. A NAV kedves telefonos ügyintézője azt viszont megerősítette, hogyha gyes mellett dolgoztunk korábban, de az a meló ugrott, és eddig még nem váltottunk ki Start Bónuszt, akkor is jár a kártya a következő munkavállalásnál - gyes melletti részfoglalkoztatásra vagy 8 órás teljesre is.

Időben kell beszerezni az igazolásokat

 A NAV telefonos ügyfélszolgálatán elsősorban a személyes ügyintézést ajánlották, mivel a kártya a kiváltástól, nem pedig a munkaviszony kezdetétől számított egy évig érvényes, tehát a járulékkedvezmény eddig él. Optimalizálni pedig ezt úgy lehet, ha valaki a szerződéskötést megelőző napon váltja ki a kártyát a NAV illetékes ügyfélszolgálatán (ami persze igényel némi szervezést....), esetleg a kártya elkészültéig ideiglenes igazolást kér. A kiváltás előtt persze be kell szerezni a megfelelő igazolásokat, korábbi juttatást megszüntető határozatot, illetve ennek hiányában az igazolást (ezt gyes-gyet esetében a kincstár, vagy a családtámogatási kifizetőhely adja ki, gyed esetében az egészségbiztosítási szerv, vagy a társadalombiztosítási kifizetőhely, ápolási díj esetében pedig a települési önkormányzat jegyzője). Aki gyes mellett dolgozna, az a kincstár vagy kifizetőhely gyes megállapításáról szóló határozatát kell, hogy bemutassa.

Kellemetlen helyzetbe kerülhet az kerülhet, akit mihamarabb foglalkoztatnának, de az igazolások nem állnak rendelkezésre időben (például megszüntető határozat vagy gyes-igénylés esetében a kiutaló határozat). A NAV ügyfészolgálata ennek megoldására is a személyes ügyintézést ajánlja, mind az igazolások, mind a kártya beszerzése érdekében - egy évnyi járulékkedvezményt értelmes munkáltató nem akar nyilván elbukni, tehát lesz talán ötlete, hogy lesz megoldható az ügy.

Még viszonylag legkönnyebb dolga a munkanélkülieknek van, hiszen nekik csak az állami foglalkoztatási szerv igazolását kell csatolniuk, a feltétel pedig ez esetben feltételezi ennek meglétét, hiszen legalább 3 hónap hivatalos állástalanság után jár a kártya. A kártyát magát 15 napon belül ígéri a NAV az adatlap (T34START) benyújtása után, ám már korábban kiállíthatnak olyan igazolást, amely a gyártás alatt lévő kártya adatait tartalmazza, és felhasználható a járulékkedvezmény igénybevételéhez, tehát végleges kártya kiállítása előtt is létesíthető munkaviszony.

Ugyanarra a gyesre még egyszer nem jár, nyugdíjasnak sem

Ha az egy év lejár, de az igénybevevő még gyesen van, nem váltható ki újabb Start Bónusz kártya akkor, mikor lejár a gyes - ha addig állásban voltunk, tartsuk is meg, üzeni burkoltan munkáltatónak-dolgozónak a szabályozó. Újabb gyerek születése esetén, vagy később igénybe vett ápolási díj megszűnte után ismét igényelhető a kedvezményre jogosító kártya – hacsak addig meg nem változnak a jogszabályok ismét. Ha a személy a kártya igénylésének időpontjáig eléri az öregségi nyugdíjjogosultságot, már nem jogosult Start Bónusz kártyára. A tartósan álláskeresők viszont az öregségi nyugdíjjogosultság megszerzéséig jogosultak Start Bónuszra, a törvény által meghatározott feltételek esetén ilyenkor a kártya több alkalommal is kiváltható - ha már az a szomorú helyzet adódik, hogy az érintett ki-be jár a munkerőpiac és a foglalkoztatási hivatal közt - mert mondjuk képtelen fél-egy évnél hosszabb munkát szerezni, két munkaviszony közt pedig újra és újra bekerül a "tartós álláskereső" kategóriába.

Ismertető a NAV honlapján található (én is onnan, illetve telefonos érdeklődésre kapott hivatalos válasz alapján dolgoztam), az ügyfélszolgálati call center felhívása esetén a 3. majd az 1. menüpont választásával lehet további részletekről érdeklődni.  A "Contact Center" nevű szolgáltatás (ahol folyamatban lévő ügyekről is tudnak egyedi tájékoztatót adni) csak regisztráció után vehető igénybe.

Vakmacska

A "tartós álláskereső", "pályakezdő" meg a többi fogalom pontos definíciója megtalálható például itt.