'sad - triste' photo (c) 2006, Axel - license: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/Múlt év végén egy athéni óvodába az egyik, csupán négyéves kislány egy papírra írt üzenettel érkezett: „Ma nem jövök Annáért, mert nem tudok többé gondoskodni róla. Kérem, viseljék jól gondját. Sajnálom! Anna anyukája.” – számolt be év elején a BBC. És a megrázó eset nem is egyedi. Görög jótékonysági szervezetek, templomok, iskolák közül nem egy helyen tapasztalhatták, hogy a szülők egy rövid üzenettel, vagy akár magyarázat nélkül  náluk/magukra hagyják gyerekeiket. Egy ortodox lelkész például elmondta, hogy két hónap alatt négy – köztük egy csupán párnapos – elhagyott gyereket talált ajtajában.

Munkanélküliek, hajléktalanok, éhezők, egyedülállók jövedelem és családi támogatás nélkül. Abban bíznak, hogy a gyerekeknek még így is jobb lesz, mintha maguk mellett tartanák őket. Sokan közülük abban reménykednek, hogy ha jobbra fordul a sorsuk, újra magukhoz tudják venni gyerekeiket. A helyi SOS gyermekfalu és egyéb szervek minden tőlük telhetőt megtesznek a helyzet kezelésére. Korábban a szülők alkoholizmusa, vagy drogfüggősége miatt kerültek hozzájuk a gyerekek, most a szegénységgel kell szembenézniük.

A híradások hazánkban is arról számoltak be, hogy a családok nehezedő szociális helyzete miatt nő az elhagyott gyerekek száma. Borsodban tavaly év végére már negyven kicsit hagytak szüleik a kórházban. Az egri Markhot Ferenc Kórházból pedig tizennyolc újszülött nem édesanyjával távozott. A dél-hevesi térségben is egyre többen élnek nehéz körülmények között, sokan a gyerekek gondozásba vetetésére kényszerülnek. Nálunk is jellemző lesz lassan, hogy alkoholizmus és drogfüggőség helyett a szegénység kényszerít gyerekeket állami ellátásba. 

Hazánkban ha a vér szerinti anya még a gyermek születése előtt lemondó nyilatkozatot tesz, úgy a kisbabákat már az új szülei viszik haza a kórházból. Ha ismeretlenek javára teszi, úgy a gyermek hathetes koráig az anya meggondolhatja magát, ha viszont ismeri a szülő az örökbefogadót, nincs várakozási idő. Legtöbbször azonban a kicsit sorsáról nem nyilatkozik a szülő. Az így kórházban hagyott babák nevelőcsaládhoz vagy csecsemőotthonba kerülnek. Az örökbe adhatóvá nyilvánítás fél év leteltével kezdeményezhető, ha ez idő alatt egyáltalán nem tartja a kicsivel a kapcsolatot vér szerinti családja. Sajnos az Egerben otthagyott 18 baba közül 13 csecsemőotthonban várja, hogy talán egyszer valaki hazavigye őket. Ha erre kétéves korukig nem kerül sor, valószínűleg állami gondozásban fognak felnőni.

Azoknak a gyerekeknek a sorsa pedig, akiket nagyobb korukban fogad be az állami rendszer, szintén nem sok happy endet tartogat.

Válság-valóság kül- és belföldön. Kitett gyerekekkel.

Center

Forrás: 

http://www.bbc.co.uk/news/magazine-16472310

http://www.heol.hu/heves/kozelet/az-egri-korhazbol-18-babat-nem-a-csaladja-vitt-haza-419319