'Lewis and his break ' photo (c) 2007, Andrew King - license: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/Tanév végén a Nagy eltörte a kezét az iskolában. Kellett nekik lyukasórán Adj király, katonát játékot játszani a betonyon, és kellett neki megpróbálni áttörni a két fiú által alkotott láncon. Azok meg utolsó pillanatban jófejségből átengedték, csak a lendülettől persze arcravágódott. Végülis, kommentálta az apja, örüljünk hogy műteni nem kellett. Gipsz, újabbgipsz (az első sajna nem sikerült), mégújabbgipsz, mert az utolsó csak a körkörös. Tornafelmentés, kontroll, ennyivel megúsztuk, csendben megjegyzem, a magyar gyerekegészségügy jól vizsgázott, bár a második alkalommal ültek az apjával a váróban, mint varjú az ágon, de tisztességgel, figyelemmel, türelemmel, empátiával ellátták, örüljünk annak is.

Akkor megkérdeztem az iskolát, van-e csoportos balesetbiztosítás. Hááát, ha nem fizettem az év elején osztogatott önkéntesen köthetőt, akkor talán nincs. Márpedig nem kötöttem, nálunk a gyerek a lakás tartozéka, márhogy a balesetbiztosítás a lakásbiztosításban van benne (nem röhög! a porcelán medve mellett lehet nyilván szerepeltetni a vagyonlistában….), rövid telefonbeszélgetés után küldöm a kért iratokat elektronikusan, welcome to huszonegyedik század.

Aztán vártunk. Váááártunk. Váááááártunk, mint a Nagy Bandó a nyolcvanas években a lakáskiutalásra. Aztán már anyáááázni kezdtem, elővettem a nanahülyéskedj-szakmaialapontudomafogyasztóvédelmet-nyolcezerért-küldjem-rátok-a-felügyeletet modoromat, megjegyezve, hogy mi lenne, ha egy kétmilliós tetőkárom lenne, azt is ilyen sürgősen intéznék? Talán elgondolkodom akkor a szolgáltatóváltáson…. Ez végre hatott, először elrebegték, hogy az egyik doksi hiányzik (csak háromszor kérdeztem rá korábban, hogy megvan-e minden, birkák), aztán bónuszként az ügyintéző megkérdezte, hogy ugye az Allianztól a kötelezőt meg tetszett már kapni?

Mitetszett? Milyenkötelezőt?

Ja, hogy minden iskolás gyereket kötelezően biztosít az Allianz, csonttörés esetén jár háromezer, tessék ezen a mélcímen érdeklődni, mondta a konkurrens biztosító kárügyintézője, szinte látom a fején a villanyújságot, szívjatok ti is a macerás ügyféllel, cimborák.

Megigényeltük a háromezret, állhattam érte sorban a postán, mert azt már elfelejtették megkérdezni, hogy bankszámlára utalják-e esetleg, mert úgy mindenkinek olcsóbb. És megjegyeztem, biztosítva van balesetileg minden büdös kölök, aki összetöri magát az iskolában. Tudjátok hát ti is, innen vagy az azénpénzem blogról akár.  Az összegek viszont érdekesek.

Megdöbbentően keveset, mindössze kétszázezer forintot ér az államnak egy gyerek halála, csonttörésért viszont 3 ezer a tarifa. Ennyit fizet ugyanis a kiskorúaknak a hosszú évek óta alanyi jogon járó általános gyermek- és ifjúsági biztosítás. Az állami konstrukcióról azonban alig hallani részleteket, a szülők többségének fogalma sincs róla, hogy a gyerekének van biztosítása, írta nemrég sajtóközleményében a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft.

A gyerekek balesetbiztosítására kevés szülő költ a felmérés szerint. Ráadásul a többség azt sem tudja, hogy a gyereknek 3 és 18 éves kora között akkor is van biztosítása, ha nem ők kötötték, s ez nem más, mint az állam által alanyi jogon garantált általános gyerek- és ifjúsági biztosítás – derül ki a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft. nemrég végzett gyors felméréséből (ugye, Vakmacska sem tudta, sem Vakmacska gyerekének tanító nénije). A megkérdezettek többségének fogalma sem volt róla, hogy ez a konstrukció létezik, de aki már hallott róla, az sem ismeri a részleteket. például hogy a biztosítás minden területre, a nap 24 órájára érvényes, sőt még külföldi balesetekre is vonatkozik – ismertette a felmérés eredményét Németh Péter, a CLB kommunikációs igazgatója.

A kártérítési tarifa viszont megdöbbentette a többséget: megalázóan kevésnek tartják a gyerekhalál esetére szánt 200 ezer forintos kártérítési összeget, a csonttörésre járó 3 ezer forintot pedig egyszerűen nevetségesen kevésnek. „Ezért a pénzért fel sem kerekedek, hogy elutazzak egy olyan településre, ahol van egy kifizetésre jogosult biztosító, mert az útiköltség többe van, mint a kártérítés” – mondta egy háromgyerekes vidéken élő asszony. Mindezek mellett az már csupán részletkérdés, hogy az egyetlen biztosítónál, - állami finanszírozásból - beváltható biztosítói kártérítés összege javarészt nem is kerül a károsultakhoz– állította Németh.

A  különféle gyerekintézményekben időről időre megpróbálják pluszbiztosításra, vagyis megfelelő gondoskodásra rávenni a szülőket, de a legtöbbjük nem foglalkozik ezzel a kérdéssel. Természetesen vannak, akik tudnak és akarnak is áldozni a gyerekük biztonságára és kiszorítják az évente ezer – tízezer forintos díjat. (az Azénpénzem blog  szerint főleg az elérhető konstrukciók közül a Generali Szia Szimbája tarol a sulikban, de az oldalon teljes táblázat található a különféle biztosítók ajánlataiból).  Azt sem tudják sokan, hogy a tanulóbiztosítás az a konstrukció, amely kár esetén annyi helyen fizet, ahány helyen kötötték, vagyis összeadódik, így ugyanarra a balesetre több kártérítést is fel lehet venni.

Az állami konstrukcióban az 1 – 9 százalékos maradandó rokkantsággal járó eset után a biztosító 3 ezer, 10-29 százalékos rokkantságra 50 ezer, ennél nagyobb fokú maradandó károsodásra pedig 300 ezer forint kártérítést fizet. Halálesetre 200 ezer a kártérítési tarifa.

A közlekedési balesetben megsérült gyerekek száma az ORFK adatai szerint az elmúlt években jelentősen csökkent, tavaly 1581 kiskorú balesetest regisztráltak.  Idén megállt a folyamat, a halálesetek száma ugyanis már augusztusig meghaladta a tavaly egész évit: tizennyolcan vesztették életüket, ketten kerékpáron, ketten gyalogosan és tizenketten gépjármű utasaként – tájékoztatott az ORFK adataira hivatkozva Túróczi Bálint, rendőrségi főtanácsos.

Németh Péter szerint a biztosítás természetesen nem véd meg a balesetektől, de a kártérítés összegét a gyógyításra (a könnyített gipsz például bizony pénzbe kerül – a szerk), rehabilitációra lehet fordítani. Ez a gyerekek esetében különösen fontos.

De ahogy a fent ismertetett saját példánk mutatja, fillérekért beilleszthetjük a modult például a lakásbiztosításunkba is. Csak győzzük aztán kiverni a pénzt a biztosítóból.

 

Vakmacska